Feketén Fehéren

Azt hallottam, hogy…

Kábítószerezik, mert bohém művész az ember vagy még szokás mondani, hogy rossz társaságba keveredett az a gyerek, esetleg kereste magának a bajt… Na, jó! Ez így nem teljesen igaz. Az imént példaként említett események már mind okozatok, második lépcsőfokok. Az első lépcsőfok a frusztráció, ami belehajszolja az embert a függőségbe. Nézzünk egy élő példát, legutóbb Kopeczny Katával beszélgettem a függőségéből kivezető útjáról, saját tapasztalatairól. Őt édesanyja halálát követően szippantotta be a kábítószer, szavaival élve „egy lefele szűkülő spirál, ami a végére nagyon felgyorsult és összeomlással végződött”. Mivel Kata erős nőként mutatta magát, így környezetében senki nem vette észre nehézségeit. Táncos társai, akikkel naphosszat együtt próbált sem érzékelték az „örvényt” körülötte, ő maga is csak évek múltán realizálta a bajt. Sajnos nem tudtak segíteni neki, de mint mondta az életéből semmit nem bánt meg. Hiszen itt van és segít az olyan fiataloknak, akik a téves probléma megoldást, azaz a kábítószerezést választják útul. Ennek ellenére az életéből a tánc nem kopott ki, sőt magas színvonalú mozgáskultúráját kamatoztatja a Megálló Csoportban, ahol Reiki és mozgás-testtudat tréninget tart mellette még az alapítvány színházi csoportjában is részt vesz.

Előadás

Napokban az Emberi Erőforrások Minisztériumában a Megálló színház-mozgás-zene csoportja tartott egy előadást, amin Kiss Norbert sportért és ifjúságért felelős államtitkár,

Kiss Norbert sportérés ifjúságért felelős államtitkár, felvételt készítette: Botár Gergely

Kiss Norbert sportérés ifjúságért felelős államtitkár, felvételt készítette: Botár Gergely

Hosszú Katinka világ- és Európa-bajnok úszónő is megnézett. Fontos volt az esemény, hiszen ezek az érdemes emberek is jelzik a darab lényegességét, melyet szülőknek és függőknek egyaránt látnia kellene. Az előadás keretein belül bemutattak több olyan családi konfliktust nem hibáztatva egyik felet sem, amelyek a drogozás kapuja lehet. Az emberek hajlamosak kijelenteni, hogy a füves cigi, a marihuána kapu drog. Valóban tény, hogy nincs olyan kábítószerfüggő, aki ne szívott volna füves cigit, de valahogy a társadalom, a függő környezete elsiklik a drogozást kiváltó okok mellett. Ez a színdarab, a Megálló Csoport Alapítvány előadásában kellően hiteles, kemény fényekkel világítja meg az élet kölcsönösségét, az ok-okozati kapcsolatokat anélkül, hogy hibásnak mutatnák be az egyik, vagy másik felet. A lényeg, hogy közös út vezet a függőségig.  A csoport pedig jelenlétükkel megoldást kínál a problémákra. Egy maroknyi fiatal, akik összetartanak, és segítő kezet nyújtanak a függőknek. A rendezvényt Kiss Tibor, a Quimby együttes énekese és a Megálló Csoport tagjai egy közös rövid koncerttel zárták.

Mozgás, mint terápia

Kopeczny Kata, a felvételt készítette: Minyó Szert Károly

Kopeczny Kata, a felvételt készítette: Minyó Szert Károly

Kata jelenleg munkája mellett egy rekreációs mozgáscsoport vezetői képzésen is részt vesz az Artman Egyesület szervezésében (későbbiekben bővebben lesz szó róla), amelynek a lényege a Bóta Ildikó által kifejlesztett mozgásterápia sok más testtudati technikával (Skinner releasing technique, Body Mind Centering) ötvözve.  A következőkben erről kérdezem.

Mi a célod a képzéssel?

Adni és kapni, minden megtartott foglalkozáson sokat tanulok a résztvevőktől, amik inspirálják a következő órákat. Továbbá szeretném a Megállóban vezetett mozgás órámat  kiegészíteni más metodikákkal. A tánc és a mozgás, illetve különböző test-tudati technikák gyógyító erejét kívánom jobban megismerni és megismertetni másokkal is. Még ebben az évben szeretnék elindítani egy mozgásos tematikus önismereti csoportot nőknek.

 Mit lehet tudni a képzésről?

Ez a módszer segít az életminőség megváltoztatásában, túllendülni az élet nehézségein. A képzés során sérült emberekkel foglalkozunk. Gyakorlatom egy részét a Tánceánia Együttesnél végeztem, ahol halmozottan fogyatékos emberekkel, mozgásukban súlyosan korlátozottakkal vettem részt, illetve a csoportvezetési asszisztenciámat és vezetői gyakorlatomat a gyengén látó és vak csoportban tettem le. Ezek az embereknek a kezdetekkor alig mozogtak, vagy alig mertek megmozdulni a beszűkült mozgásuk miatt. A program során viszont a fejlődésük oly mértékű volt, hogy most színpadon vannak, ép társaikkal együtt szerepelnek és üzennek a nézőknek.

Kiknek ajánlod ezt a jellegű mozgást?

Mindenkinek.

Önmagunkkal való találkozásról van szó az órákon, mély önismeretre tehet szert az ember a mozgáson keresztül.

Mi a te hasznod a képzésben?

Jobb emberré tett, ezáltal sokkal érzékenyebben tudok másokhoz viszonyulni.

 

Címkék:

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!